Deniz kenarinin etkisi

Kolşisin hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz

Deniz kenarinin etkisi

Mesajgönderen UXL tarih Prş Mar 27, 2008 5:06 pm

Arkadaslar merhaba,
ben de cocukluktan beri fmf hastaligini bilmeden yasadim ve 12 yasinda apandist ameliyati ile ortaya cikti.
suan 35 yasindayim. Bu hastalik ile ilgili bazi tecrubelerimi sizlerle paylasmak istedim.
yillarca babamin gorevi dolayisi ile Diyarbakir da yasadik. Bamda ayni benim gibi FMF hastasi. babam diyarbakir da 2 haftada bir ben ise 3 hafta bir hastalaniyorduk. o zamanlar Colsisin ilaci sadece atak zamanlarinda tavsiye ediliyordu. oda ataklari kesmiyordu.
Babamin Dr arkadasi bu konu ile ilgili deniz kenarinda bir sehirde yasamayi onerdi ve bizler yalova'ya tasindik.
gercektende bu ataklar orda azaldi.
depremden sonra ben Norvec'e yerlestim.
burasida deniz kenari olmasina ragmen ataklar cok siklikta gelmeye basladi.
tabii buraya gelene kadar duzenli bir kolsicin kullanmiyordum.
burdaki doktorum gunde 2 adetden baslayarak dozu artirdi.
buraya yerleseli 8 sene oldu ve so 3 yildir gunde 6 adet (3mg) ilac aliyorum.
son 1,5 senede 3 kez 1 gunle atlattigim hafif ataklarim oldu.
ama eklem agrilari gunluk var.
Turkiye de yasadigim zamanlarda baralgin tablet agri kesici olarak ataklari daha kolay atmami sagliyordu.
burda ise Brexidol adinda eklemlerdeki agrilar icin bir agrikesici kullniyorum.
forumda bazi arkadaslarin degisik sikintilardan bahsettiklerini okudum.
unutkanlik: bu hastaligin unutkanlik degil ama dalginlik yaptigi olabilir. bende hayatimda oyle bir donem yasadim. konusurken ne soyledigimi unuttugum oldu ama bu gecmisimdekileri unutack boyuta asla gelmedi. o sadece bir dønem surdu.
Kisirlik: bu konu ile ilgili aciklamalar yapilmis. hastaliga bagli (yada agrilarinizin yogun oldugu zamanlarda) cinsel isteksizliliginiz artalabilir.

ishal: bu hastaliktan ve kullanilan ilactan øturu gunlerce arkasi kesilmeyen diare ile ugrasabilirsiniz. burda benim size tavsiyem; ishali kesmek icin aci yiyin , yada nar eskisisnden 2 yemek kasigi alin bu arada atak agriniz gecti ise ishali durdurmak icin ilaclarinizi 1 øgun atlatin ve ya yari doza indirin. ishaliniz 1 gun icinde kesilecektir sonra yine normal doza dønun.

asla evde oturup vucudunuzu dinlemeyin. o zaman agrilariniz piskolojik olarak artar. kendinize muhakkak hastaliginiz unutturacak bir mesguliyet bulun.

simdilik aklima gelenler bunlar bu konu ile baska sorusu olan arkadasim varsa seve seve cevaplamaya hazirim.

bu hasatliga yeni yakalananlara tavsiyem.
Bu hastaliktan korkmasinlar sadece duzenli bir dr kontrolu ve duzenli ilac alimi gereklidir.

atak baslangicini hissedenler o anda 2 tane kokisin alabilir ( yetiskinler icin )
bu atagi belki birazdaha geriye sallayabilir.

Allah sabirlar versin ve cektigimiz bu acilari gunahlarimiza kefaret saysin.

saygi ve sevgilerimle
Yuksel
UXL

Mesajgönderen eda.izci tarih Cum Nis 04, 2008 2:25 pm

size birşey sormak istiyorum benim hastalığıma antalyadaki doktorlar hiçbir teşhis koyamadı en son yaptırdığım kan tahlilinde fibronojenime bakıldı ve yüksek çıktı bunun üzerine doktorum kullandığım ilaçlara colchicum disperti de ekledi. benim sürekli sağ dizim su topluyor ve ağrı yapıyor ağrı kesici almadan yürüyemiyorum ayrıca su toplamaları beni çok rahatsız ediyor.acaba fmf hastalarında dizde su toplamaları gibi şikayetler olabilirmi yani benim hastalığım fmf olabilirmi bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler
EDA
eda.izci

Mesajgönderen ahıskalı tarih Çrş Nis 30, 2008 9:39 pm

evet maalesef bu şekilde eklem tutulmaları da yapabiliyor.Bende çocukluktan bu yana devam eden eklem ağrıları ve tutulmaları var. hatta bu durum artrit oluşturdu.Çok ayakta kalmamaya ve çok yorulmamaya dikkat edin ve mutlaka bir ünv hatahanesinde romotoji bölümünde takip edilmeye özen gösterin geçmiş olsun.
ahıskalı

Deniz kenarinin etkisi

Mesajgönderen serifee tarih Pzt Mar 30, 2009 11:03 am

Merhabalar, öncelikle bu hastalıkla başetmeye çalışan herkese sabır diliyorum Allah yardımcımız olsun..benım hastalığımın teşhisi subat ayında konuldu ve yaklaşık iki hafta önce kolşisin kullanmaya başladım benim ataklarım eklem ağrıları şeklınde değil ama midemde kocaman bir taş varmış gibi hissederek mide kasılması ve karın ağrısı şeklinde olmakta ve ateşim çıkmakta..Benim sorum ise ilaç kullanmaya başladıktan ne kadar süre sonra ataklarda azalma görülür ve birde atak gelmeden önce onu hissederek baya sıkıntılı bir dönem geçiriyorum bunu nasıl atlabilirim önerisı olan varsa paylaşırsa çok sevinirim..İstanbulda kalıyorum ve aynı zamanda öğrenciyim yurtta kaldığım ataklarım bazen sıkıntılı geçmekte..
serifee

Re: Deniz kenarinin etkisi

Mesajgönderen UXL tarih Pzt Mar 30, 2009 3:50 pm

Serife Gecmis olsun.
Doktorlarin gunde kac adet alman gerektigini yazmamissin.
Ben yurtdisinda kaliyorum. Doktorumun bana burd uygulamasi agrilar kesilinceye kadar ilac sayisini artirmak ve hastalik aninda bu sayiyi maksimum doza 10 adete kadar cikarmak oldu. Suan gunluk 6 adet (3mg) colcicin ilaci kullaniyorum. Karnindaki o tas bagli hisiinden ønce karninda ufak ufak batmalar hissedersin. Bununla birlikte gaz. Hastalik esnasinda karin siser. Benim tavsiyem ( dr baska birsey tavsiye ettiyse øncelikle onu uygula) gunde 1 adet ile basla ama haplarini duzenli almaya dikkat et.
Sayet atak baslangicindan øncesini yakalayabilirsen saate 1 tane at bunu 3 saat icinde dene. Agrilar devam ederse bu atagi atlatamazsin. O yuzden gunde 10 adeti gecmeyecek sekilde ilaci kullan.
UNUTMAYIN 12 adet alindiginda zehirlenme olur. Bu ilacin asil etkisi atak gelmeden ønce alinmasidir.
Yani gunluk ve duzenli bir sekilde alinmalidir. Hic kullanmayip atak baslangicinda alinan haplar etkisini fazla gøsteremeyebilir. Hapla birlikte dr tavsiye ettigi bir agri kesici hapta kullnmani tavsiye ederim.
zaman icinde karin zarinda toplanmayan bu sivilar eklemlerde toplanir. Bunlarda eklemerde agri yapar.
3 adet colsicin den sonra diare gørunmesi normaldir. hastaligi atlattiktan sonra ilac sayisini azaltirsaniz diareden de kurtulmus olursunuz. Zaman icinde kac tablet almaniz gerektigini kendiniz cøzeceksiniz.
Tekrar gecmis olusun.
UXL

Mesajgönderen mt_84 tarih Pzt May 04, 2009 11:10 am

selamlar.demin gördüm yazdıklarınızı.ben diyarbakır dogumluyum burda yaşadım ve büyüdüm.gecen seneye kadar karın agrısı şikayetim yoktu ancak eklem romatizması teşhisi konuldu 19 yıl önce.bu yüzden her ay penadur ignesi kullanıyordum.enteresandır,sonr 5 senem başka bir şehirde Malatya da üniversite ile gecti ve cok fazla şikayetim yoktu,bu sene buradayım ve karın agrısı ataklarım ilk defa bu sene görülmeye başladı ve nerdeyse her ay düzenli olarak gördüm :) anlamıyorum ama başka ilde daha iyiyim gercekten.neden kaynaklanıyor bilmiyorum,zaten sevmiyodum burayı şimdi sizin yazıyı okudum ampül yandı kafamda :) tabii ya dedim benim de son 5 senemde bu kadar degildi,anlamadım artk havasından mı insanından mıdır nedir :)
mt_84

Mesajgönderen UXL tarih Pzt May 04, 2009 1:16 pm

Gecmis Olsun. Allah acil sifalar versin
Bu konu ya cvp yazmak istedim. Cunku sizin yada benim Diyarbakir'da bulundugum yillarda hastalanmam
havasindandir. 4 sene kaldim ama 96 dan beride oraya gitmek nasip olmadi.
Diyarbakir'da hala o eski diyarbakirlilar varsa insanindan degildir. Olsa olsa havasindandir.
size bir tavsiyem atak aninda kan tahlili yaptirip crp nizi ( kanda ki iltahap) oranina baktirin.

Tekrar gecmis olsun.
UXL

Mesajgönderen UXL tarih Pzt May 04, 2009 1:17 pm

Pardon ustteki yazimda 4 sene diye cikmis onu duzeltiyorum 14 sene kaldim.
UXL

Mesajgönderen mt_84 tarih Pzt May 04, 2009 1:50 pm

atak sırasında sürekli crp yüksek cıkıyor bunu da eklem romatizmasına baglıyorlardı.ve penadur kullanıyordum her defasında bu şekilde baskılıyorlardı taa ki fmf oldugumu ögrenene kadar..cevabınız için cok teşekkür ederim.maalesef o eski insanları yok diyarbakırın,hepsi gitti ben de giderim inşallah yakında Allah nasip ederse hiç kalmayı istemiyorum buralarda.havasında olabilir gercekten çevresel etmenler önemi bir faktör bu hastalıkta.cünkü tetikleyici bir görev üstleniyorlar.insanı da etkendir cünkü burda oldugum her süre stres yaptırıyor bana :) cok aşırı cahil insan doldu buralar maalesef.amiyane tabirle kıro dolu yani.Allah sonumuzu hayır etsin ne diym,hepimize irfan nasip etsin.saglıklı ve ataksız günler diliyorum
mt_84

Mesajgönderen çarşı1903 tarih Sal May 12, 2009 7:25 pm

mrb benn daha yeni üye oldum.. yaklaşık 1 sene önce teşhis kondu ama hastalık hakkında çok fazla bilgim yok teşhis konmadan öncee ataklarım çok sık ve kötü geçiodu 3 gün sürüyordu ve benim hayatla bağlantım kesiliodu. sizde ağrı olunca belinizee yada sırt bölgenizdedee şiddetli ağrı oluyormu. ilaç kullanmaya başladığımdan beri nöbetlerrr azaldıı vee çok nadir ağrım oluyor ama şuan ağrım varr oyusden girdim siteye vee formları okudum. birde şunu merak ediorumm yediğimiz gıdalardan hastalığı tetikleyen varmıı özelliklee kahveee çok içiyorum ben bu tetiklermi. ben ist yaşıorum ama doktorum ıspartadaa iletişim kopukluğu yaşıyoruz . bilgi verirseniz sevinirim..herkezee geçmiş olsun.
çarşı1903

Mesajgönderen UXL tarih Sal May 12, 2009 7:42 pm

Gecmis olsun.
Merak edilecek birsey yok. Doktorunun tavsiye ettigi ilac dozunu almaya devam et.
kullandigin ilac bu sivinin karin zarinda birikmesini engellediginden karin agrili yuksek atesli o agir ataklar zaman icerisinde azalacaktir. Ama karin zarinda birikmeyen bu sivilar icorganlarin zarlarinda ve øzellikle buyuk eklemlerde (diz,omuz,dirsek gibi) toplanarak bu organalrin ve eklem agrilarina sebebiyet verecek.
agri kesicilerle bu agrilari giderir yada hafifletebilirsin.
Benim uyguladigim herhangi bir perhiz yok. Ama yuksek doz alimina yada ataklar anindaki diare durumu icin
ben genelde aci yiyerek bunu kesiyorum.
senede en az 1 kerede olsa muhakkak kandaki beyaz kure ølcumu ve idrar tahlili ile bøbreklerini kontrol ettirmeni tavsiye ederim
korkulacak 1 sey yok. bu hastalik eskisi gibi bilinmeyen bir hastalik degil.
kendine Istanbul'dan da bu hastalik uzerine uzman bir gastreentolog bulabilirsin.

Tekrar gecmis olsun.
UXL

Mesajgönderen çarşı1903 tarih Çrş May 13, 2009 4:53 pm

vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. zor bir hastalık ama allah daha kötülerini vermesin. teşhisi oldukça zorduu benimm için ve babam için 1 sene öncesine kadar ayda bir 2ayda bir sürekli acile kaldırılıyordumm ataklardan dolayı ülser gastrit tedavisi gördüm uzunca bir süree yani yanlışş ilaçlar kullandımm endoskopi yapıldı herşey temiz çıkıoyordu ama ağrılar devam ediyordu. önce babama teşhis konduu internetten araştırdığımda genetik bir hastalık olduğunu öğrendim ve mutasyon testini yaptırdım 1sene önce artık daha bilinçliyim.. 1 soru dha sormak istiyorum alkol sigara ve stress ataklarıı tetiklermi yada ne ölçüdee tetiklerrr cumartesi alkol aldım ve pazargün atak başladı vee hafif olarakk devam ediyor..geçmiş olsun herkeze tekrar ve iyi günler..
çarşı1903

Mesajgönderen UXL tarih Cum May 15, 2009 12:36 am

Genelde bu hastaliklarda konan ilk teshis apandist oluyor.
sayet amliyat olmadan bu teshis konduysa apandistinede dikkat et.
soruna gelince, alkol kullanmadigim icin olabilir diyerek geciyorum.
ben son 3 senedir sigarayi biraktim. sigaranin etkiledigini sanmiyorum.
ama sigaranin zararlari malum. øzellikle haplardan øturu bøbrekleri tahrip olan bizlerin
meshane kanserine yol acan sigaradan uzak kalmani tavsiye ederim.
stress her hastaligin oldugu gibi bu hastaligin da tetikcisidir.
diger bir atak baslatma sepeplerinden biride soguktur. kendini øzellikle ayak ve karin bølgeni soguktan koru.
Bu ataklari azaltmanin en iyi yolu duzenli olarak kolsicin kullanmaktir.

tekrar gecmis olsun.
UXL

Mesajgönderen DR YUSUF tarih Cum May 15, 2009 12:10 pm

Selam ben Antalya manavgatta yaşayan bir doktorum.Benim kardeşim FMF li. Bu nedenle biraz daha yakından takip etmeye çalışıyorum gelişmeleri.Deniz kenerı olmanın pozitif hiçbir katkısı yok . Bununla ilgili bilimsel bir açıklama ben görmedim. Bugün için kolşisin YETERLİ DOZDA TEK TEDAVİ. Dr Yusuf AYDIN Özel bilgi hastanesi başhekimi manavgat
DR YUSUF

Mesajgönderen UXL tarih Cum May 15, 2009 11:13 pm

Dr. Yusuf bey
aciklamalariniz icin tesekkurler. Bu sizin mesleginiz oldugu icin isin bilsem yolunu bilemeyebilieim.
Ama bu hastaligin teshisi bana 24 sene evvel kondu. O zamanlar Diyarbakir'da yasaiyorduk.
O zamanki dr.larin tavsiyesi sadece atak aninda colsicin alimina dayandiriyorlardi.
10 sene ønce bu hastalik icin devamli colsici kulanimi tavsiye edildi.
colscini devamli kullanmadigim Diyarbakir'li yillarda 3 hafta da 1 hastalanirken, yine colsicin kullanmadgim Yalova'li yillarimdaysa yakalsik 2 ayda 1 hastalaniyordum.
Suan yasadigim yurt disindaki sehirde de deniz var ama ilac kullanimini biraktigimin ilk haftasi ataga maruz kaliyorum. Bu dediginizi belki bir yerde bunu dogruluyor. ama ben iklim sartlarinin bu hastalik uzerine etkisi olduguna inaniyorum.
Aciklamalariniz icin tesekkkurler.
UXL

Sonraki

Dön KOLŞİSİN

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir