Bunlar Fmf belirtisi olabilir mi ?

Bunlar Fmf belirtisi olabilir mi ?

Mesajgönderen mewal tarih Sal Ara 01, 2009 11:27 pm

Merhabalar, ben 21 yasındayım, bundan 3 sene önce Marmara arastırma hastanesinde, şikayetlerim analiz edilerek % 90 fmf hastası olabilecegim söylendi. Ancak benim şikayetlerim burdaki diger fmflilerinkilerden biraz farklı. Ataklarım 13 yasındayken basladı, sıklık derecesine gelirsek, 3, 4 ayda bir oluyor..eklem agrısı cekmiyorum, kesinlikle eklemlerimde şişme yada benzeri seyler olmuyor, atak anında sol göğsüm üzerinde inanılmz bi sancı yasıyorum, sol koluma, boynuma, ve enseme kadar hissediyorum agrıyı, nefes almamı, yürümemi, yemek yememi engelleyen bir sancı, takriben 3 gün sürüyor ve atak anında yüksek ateş,mide bulantısı ve bazen kusma oluyor. Bana bir cok defa gaz sancısı teşhisi kondu cünkü bu agrıyı cekerken vücudumda inanılmaz bi gaz birikimi gözlemlendi. Ancak 3-4 gün süren gaz sanıcı olabilir mi bilmiyorum ve gaz sancısı yüksek ateş yapar mı bilemiyorum.. Kolşisin kullanıyorum ancak cok düzenli değil, cünkü tam teshis konulmadan günde 3 doz ilaç içmek bana tahribat gibi geliyor..Sonuc olarak bu belirtiler %90 fmf oldugumun göstergesi olabilirler mi?? Şimdiden tesekkür ediyorum..Hepinize acil şifalar!
mewal

Re: Bunlar Fmf belirtisi olabilir mi ?

Mesajgönderen kerem tarih Çrş Ara 02, 2009 11:21 am

Valla bende fmf hastasıyım sanırım yanlış teşhis konulmadıysa ama benimde ataklarım ayda 1-2 kez gelip sadece ateş yapıyor hafifde bacak ağrısı başka bişi yok sanırım herkesin farklı olabiliyor bu hastalıkta belirtiler
kerem

Mesajgönderen pelinaltug tarih Prş Şub 18, 2010 3:02 pm

mewal selam,
benim ataklarım;birinci gun klasık karın sismesi, asırı agrı, mide bulantısı, ishal vs. bu olay bir gun suruyor, onu takip eden ikinci gun anlattıgın gibi sag veya sol (ama tek taraflı) gogus kafesi agrısı, kollarım, sırtım ensem uyusuyor. Nefes alamıyorum batma oluyor, sırt ustu yatamıyorum falan. Ikı buklum oluyorum.
Ates olmuyor ve eskiden sıklıgı senede 1-2 kez idi.

Benim de gittiğim nerdeyse her doktor gaz sancısı dedi, ama en nihayetinde FMF teshisi konuldu.
Önerim uzman bir doktora gidip sikayetlerini anlatman, FMF teshisi sadece testlerle genetik incelemeyle değil hastanın hikayesi ile bile konulabiliyor.
pelinaltug

Mesajgönderen seraparli tarih Cum Şub 19, 2010 12:38 pm

slm
benimde kızıma fmf teşhisi konuldu.doktorumuzun dediğine göre sizdeki gibi ağrı olabilirmiş.yan ağrısı demişti.mutlaka bir doktora gidip görüşün.bildiğim kadarı ile ilacı çok düzenli kullanmak gerekiyor.geçmiş olsun.
seraparli

Mesajgönderen mt_84 tarih Cum Şub 26, 2010 11:55 am

arkadaşlar evet onlar fmf hastalık belirtisi olabilir.FMF e sebep olan gen mutasyonlarıdır.son araştırmalarla bu mutasyonların sayısı 140 ı bulmuştur.yani biz hala bilinen mutasyonların bile etki sınırlarını çizemezken yenileri geliyor.neyse..FMF olup olmadıgınızı belirlemenin ilk yolu bir gen mutasyonu testi yaptırmanızdan gecer.bu testi yaptırmadan FMF oldugunuz söylenemez.test sonucu taşıdıgınız gen mutasyonunu yazarsanız size daha fazla yardımcı olabiliriz.hatta yazmadan önce araştırın mutlaka o mutasyona sahip biri daha önce vardır aramızda.site içinde aratırsanız o mutasyonla ilgili birçok şeyi bulabilirsiniz..ama yine de yazın yardımcı olalım :) FMFte yalnızca karın ağrıları olmayabilir.karın agrısı sadece sahip oldugunuz gen mutasyonunun karın zarını tuttugunda yani etkilediğinde olur(peritonit).yani o mutasyon nereyi etkilerse orda agrı olur.nadir de olsa göğüs agrıları bu yüzdendir.(plevra:Akciğerleri ve göğüs kafesinin iç yüzünü örten zar)yani plevrayı etkiler.ya da cok cok nadir de olsa perikardı etkileyebilir(kalbin en dış tabakası)ve kalp kapakçıklarını etkileyebilir..neyse demem o ki öncelikle mutlaka gen mutasyonu testinizi yaptırınız.sonra görüşelim tekrar.
mt_84

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir