Sigara Kullanımı FMF 'de Etkili?

Sigara Kullanımı FMF 'de Etkili?

Mesajgönderen ubay tarih Cum Eyl 29, 2006 1:58 pm

Doktorum sigara kullanımının etkili olmadığını söylese de ben emin olamadım bir de sizlere uzman arkadaşlara sormak istiyorum bu soruyu.

Sigaranın FMF hastalarına ayrı bir zararı var mı?
ubay

ulasa cevap

Mesajgönderen hüseyin tarih Cum Eyl 29, 2006 2:57 pm

evet arkadaşım var bi defa sigara sağlıklı insanı öldürüyor sen fmf li insana zararı varmı diyorsun sigarayı bırakman dileğiyle mutlu kal
hüseyin

Mesajgönderen ubay tarih Cum Eyl 29, 2006 5:46 pm

Peki sigaranın FMF li birine ne gibi zararı var. Tabiki sigara öldürür zararlıdır ama benim sormak istediğim FMF hastası birine has ne gibi bir zararı var..
ubay

Mesajgönderen ahmet tarih Sal Kas 14, 2006 6:28 pm

ben sigara kullanıyorum ama benim sigarayla ilgili olarak atak geçirme durumum olmadı, ama başkalarında olduğunu duydum, ben fmfi hafif yaşıyorum, çok ağır yiyecekler haricinde neredeyse hiç bi şey benim atak geçirmeme neden olmuyo, sigarada öyle
ahmet

fmf sigara

Mesajgönderen curuk77 tarih Sal Kas 21, 2006 12:29 pm

sigaranın fmf ile ilgisinin olduğunu düşyünüyorum.. şöyle ki; sigara vücut direncini oldukça düşüren bir illet.. şahsen benim ataklarım; uykusuz yorgun üşümüş v.s. gibi vücut direncimin çok düştüğü anlarda hiç affetmiyor.. saygılarımla
curuk77

sigara

Mesajgönderen sergenacar tarih Cum Kas 24, 2006 10:35 pm

benim doktorum yiyecek ve içeceklerin etkileri konusunda hiç bir şey söylemedi, burada yazılanlardan ve fmf ile ilgili yaptığım küçük araştırmadan anladığım kadarıyla bu hastalığın yiyecek ve içeceklerle pek ilgisi yok gibi geliyor bana, emin değilim!
Fakat bu güne kadar şu yiyecek ve içecekler iyi gelir veya şunlar zararlıdır diye bir şey duymadım.
sergenacar

Mesajgönderen ayalnl tarih Pzt Kas 27, 2006 6:33 pm

bir doktor bana hazır yiyeceklerden fast food gibi ve duzensiz yemek yemenin de bu ataklara neden olabilecegini dusunuyorum demisti.
ayalnl

Mesajgönderen mediterranean tarih Pzt Kas 27, 2006 8:08 pm

fmf li hastalarda atak esnasında eğer akciğer zarıda(Plörazi) etkileniyorsa akciğerlerde geçici olarak su birikiyor.Siğara içen kişilerde zamanla ağır alt solum yolu enfeksiyonları geçiriyorlar.Ben zatürreden fakültede 3 hafta tedavi görmek zorunda kaldım.Tedavi olurken bile gizlice sigara içiyodum,şükürler olsunki şimdi ne sigara ne atak var hayatımda.....
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen inatci_kız tarih Cmt Ara 23, 2006 12:44 am

ya bence sigarayla bi alakası yoktur fmf in. yani tamam herşeyden kaynaklanabilr ataklar.
sigara vucuda zararlı oldugunca zararlı ama ha fmflisin ha degilsin ne degişcekki. bence bi sakıncası yok sigaranın. tabiki siz daha iyi bilirsinizde
inatci_kız

Mesajgönderen menora tarih Pzr Şub 18, 2007 4:33 pm

slm.. ya sigara degilde alkol cok tetikliyo atakları özelliklede mayalı bi içki olan bira...ee tabi böbreklerde helak oluyo.ben yasadım biliyorum.ilk atagım alkolden snr oldu ve ne zman alkol alsam atak gelcek gibi oluyo.herkese dikkat etmesini tavsiye ediyorum.ee tabi bununla birlikte sigarada cok ii bişe deil:)malesef bende kullanıyorum..
menora

Mesajgönderen petra yolcusu tarih Pzt Şub 19, 2007 2:41 pm

biz fmf liyiz diğer fmf olmayan insanlardan daha hassasız. vucud çok yorulmaya veya direncin azaltılmasına dayanamıyor. vucud zorlanınca fmf tetikleniyor. mesala çok ağaır yemek yendiğinde mide bunu eritmek için zorlanırsa kesinlikle tetikler. alkol alındığında karaciğer zorlandığı ve bövbrekler zorlandığı için bu tetiklenir. sigaranın tek başına fmf fi tetiklemesine katılmıyorum ama arkadaşların dediği gibi sigara vucudun direncini azaltan bir unsur ve sigara ağızdan tutn mideye kadar bir çok organın düzensiz çalışmasına yol açabilecek bir olgu. düzensiz çalışan organda vucudu yorar insanı strese sokar ve tetikleme başlar.
petra yolcusu
petra yolcusu

Sigara ve FMF (önemli)

Mesajgönderen mmsyz tarih Sal Şub 27, 2007 1:14 pm

Son gittiğim Onkolog'un bana söylediklerini aynen yazıyorum.
Sigara içen insanların %25 i akciğer kanseri oluyor. Ve FMF li insanların DNA ları daha kırılgan. FMF li iseniz veya değilseniz bile akciğer kanseri (ve daha yüzlerce hastalık) riski varken sigara içmek bangicamping yaparken bademcik aldırmaya benziyor :) Kendinizi ve çevrenizdekileri önemsiyorsanız lütfen sigara içmeyin.
mmsyz

Mesajgönderen sevgiankara tarih Cum May 18, 2007 4:52 pm

evet arkadaşlar sigara öldürür ama bizlere ne yapar pek bilmiyorum.
SEVGİ
sevgiankara

Mesajgönderen ssevgilimm tarih Cum May 18, 2007 10:58 pm

be nsigara kullanmıyorum ama içtiğim zaman hemen ertesi günü hasta oluyorum zaten içerken de korkarak içiyorum belkide psikolojik ama yinede sigaranın o kadar zararı var ki bu bile bunun yanınada hafif kalıyo diye düşünüyorum
sağlıcakla
ssevgilimm

Dön GENEL_GÜNCEL_ZİYARETÇİ DEFTERİ

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir