FMF'LER ASKERLİKTEN MUAFTIR

Askerlik uzerine yazılmış yazıları burada bulabilirsiniz

FMF'LER ASKERLİKTEN MUAFTIR

Mesajgönderen curuk77 tarih Çrş Eyl 13, 2006 3:41 pm

DAHA ÖNCE BİR ARKADAŞ İÇİN YAZDIĞIM AYRINTILI YAZIYI BURAYA AYNEN KOPYALIYORUM..FAYDALI OLURSAM NE MUTLU BANA..SAYGILARIMLA

Merhaba dostum…

KONU: FMF VE ASKERLİKTEN MUAFİYET
1- SEVK ALMA: İlk önce bu kararı yanlış bilmiyor isem yalnızca Ankara GATA hastanesi verebiliyor. Yani siz atıyorum samsundan erzurumdan v.s. müracaat ederseniz önce sizi bağlı bulundukları askeri hastaneye gönderiyorlar. Misal trabzondan müracaat etmiş olsanız sizi samsuna sevk ederler gibi.Orada bütün tahlilleri yaptırmanıza rağmen sizi tekrar GATA ya sevk ediyorlar aynı eziyeti bir de burada çekiyorsunuz, atak tahlil v.s. Ancak, ankaradaki askerlik şubelerinden birinden bu sevki alırsanız direkt olarak GATA ya sevk ediyorlar. Bunun için ankaradan herhangi bir adres bulmanız yeterli. Zaten ankarada bütün askerlik şubeleri aynı binada. Orada askerliğe elverişli olmadığınızı yani bir rahatsızlığınız olduğunu söylüyorsunuz, herhangi bir sorun çıkarmadan GATA ya sevkinizi yapıyorlar. Hiç kötü veya olumsuz davranmıyorlar, gayet nazik davranıyorlar. Bu sevk iki gün sürüyor. Şöyle ki; ilk gün kimlik bilgilerinizi alıp memleketinizin askerlik şubesine askerlik durumunuzu öğrenmek için faks çekiyorlar ve sizi ertesi gün 12 fotoğrafla olması lazım (daha fazla çektirin başka yerlerde de lazım oluyor –20 tane iyi) tekrar şubeye çağırıyorlar. İkinci gün gittiğinizde sizin GATA’ya sevkinizi hazırlayıp bir zarfa koyup, bu zarfı size verip sizi GATA ya gönderiyorlar. Ayrıca burada bir de nüfus cüzdanın fotokopisini istiyorlar, mutlaka bir iki hatta ilerde de lazım olacak birkaç tane nüfus cüzdan fotokopisi bulundurun. Yoksa bir fotokopi için çok zaman kaybedersiniz. Çünkü içerlerde çektirme imkanı yok. Bir fotokopi için kurum dışına gidip geleceksiniz. Çok zaman alıyor. Bu sevki aldıktan sonra aldığınız gün dahil üç gününüz var üç gün içerisinde GATA ya gidip sevkinizi açtırmanız yani işleme koymanız gerekiyor. Sevkinizi açtırdıktan sonra (nasıl açtıracağınız aşağıda yazıyor) açtırdığınız gün dahil bu sevk 30 gün geçerli oluyor. Yani 30 gün içinde işlemleriniz bitmezse (ki çok zor; atağın gelmesi, gen tahlilinin sonuçlanması v.s.) yeniden şubeye gidip yeni sevk almanız gerekiyor. Şayet işleriniz 30 gün içerisinde bitmez ise, mutlak surette sizi muayene eden doktor veya bölümden, işinizin bitmediğinin ve yeni sevkle gelmenizin uygun olacağının eski sevkinizin üzerinde yazılı olması gerekiyor. yoksa askerlik şubesinde sorun çıkarabilirler, ikinci sevki almakta zorlanabilirsiniz. Eğer bu duruma düşerseniz (ki büyük ihtimalle böyle olacak) askerlik şubesi eski sevkinizin üzerinde yazan yeni sevk isteğine bakarak, ikinci sevki hemen o gün veriyorlar.

2- GATADA SEVKİ AÇTIRMA: Askerlik şubesinin size vermiş olduğu bu kapalı zarfla (laf aramızda ben açıp baktım, kısaca şöyle yazıyor; kişinin sağlık durumunun incelenerek askerliğe elverişli olup olmadığının bildirilmesi), GATA nın gelen evrak bölümüne gidiyorsunuz. Burada zarfı açıp sizi ya direk gastrolojiye ya da bana yaptıkları gibi önce iç hastalıklarına sevk ederler (bunu orda söyleseniz daha iyi olur, ben tecrübesiz olduğumdan bilemedim, belki “beni gastrolojiye sevk edermisiniz” deseydim direkt olarak oraya sevk ederlerdi). Bu o kadar da önemli değil iç hastalıkları veya gastroloji farketmez. Önce iç hastalıklarına sevk etseler de , iç hastalıkları sizi gastrolojiye sevk ediyor. Bu andan itibaren o gün dahil 30 gününüz başlamış oluyor.

3- GASTROLOJİDEKİ İŞLEMLER: şayet sizi iç hastalıklarına gönderirlerse; doktora fmf olduğunuzu ve bu durumun askerliğe mani olduğunu duyduğunuzu söylüyorsunuz. O da muhtemelen size şikayetlerinizi soracaktır. Siz de periyodik olarak şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş çektiğinizi söylüyorsunuz ve sizi gastrolojiye sevk ediyor. Gastrolojiye gittiğinizde de aynı şekilde; fmf olduğunuzu ve bu durumun askerliğe mani olduğunu duyduğunuzu, periyodik olarak şiddetli karın ağrısı ve yüksek ateş çektiğinizi söylüyorsunuz. Bundan sonra doktor sizden bazı tahliller istiyor.
- tam kan sayımı
- fironojen
- sedim
- crp
- gen mutasyonu
Size üç ayrı tahlil kağıdı veriyor. Bunlar 1)tam kan sayımı / fibronojen / sedim, 2) crp, 3) gen mutasyonu.... burada önemli olan bir nokta var; gastrolojiye gittiğinizde giriş katı muayene yeri, burdaki doktorlar biraz acemi olabiliyor, ben böyle bir durum yaşadım, buradaki doktorun acemiliğinden iki kez atak yaşamak zorunda kaldım, bu da bana yaklaşık iki, ikibuçuk aya mal oldu. Bunun için siz gastrolojiye gittiğinizde kimseye bir şey söylemeden bir üst kata çıkın. Koridora girdiğinizde hemen sağdaki ve soldaki ilk odalar oradaki bölümün hocalarının odaları. Ve çok insancıllar, çok iyi davranıyorlar, doçent, yardımcı doçent falan. O odalardan birine girip (bir ipucu vereyim soldakine ) durumunuzu izah edin. Neden aşağıdaki polikiliniğe girmediğinizi soracaklarını sanmam, ama sorarlarsa bilmediğinizi veya aşağıdan birisinin sizi oraya yönlendirdiğini veya yanlışlıkla geldiğinizi falan söylersiniz. Ve buradaki hocaların birinden yukarıda belirttiğim tahlil kağıtlarını alıyorsunuz (zaten onlar veriyor). Bir önemli konu daha, yasal olarak tek tahlil sonuçları ile çürüğe ayırmıyorlar. En az aynı tahlil sonuçlarından ikişer tane olması gerekiyor. Misal; atak halindesiniz pazartesi günü tahlil verdiniz, Salı günü aynı tahlilleri bir kez daha vermeniz gerekiyor. hatta yasal olarak üç, ama iki sonuçla da işi bitiriyorlar ben de olduğu gibi.
(Benim burada başıma gelen aksilikte bu oldu. Giriş kattaki acemi doktor benden tek tahlil istedi, hatta atak olmama gerek bile olmadığını söyledi. Halbuki sen de bilirsin ki atak halinde değilken bütün değerler normal çıkıyor. Ama ben ne yaptım, tahlil kağıtlarını aldığım gibi hastaneden kaçtım. Atak olana kadar bekledim. Atak olunca gidip tahlillerimi verdim. Ah bir de iki gün üst üste vermem gerektiğini bilseydim, işim daha kolay olurdu. Doktor bana iki gün üst üste, daha doğrusu iki farklı tarihteki tahlil sonuçlarını getirmem gerektiğini söylemedi. Ya kötü niyetli idi ya da bilmiyordu orasını bilemeyeceğim. Neticede tek tahlil sonuçları ile yukarıdaki hocalara gittiğimde, bunun böyle olamayacağını, bir tahlilim daha olsa çürüğe ayrılabileceğimi söylediler. Tabiki benim sevkimin süresi bu arada doldu. Tekrar sevk aldım, tekrar aynı işlemleri yaptım, tekrar atak olmayı beklemek zorunda kaldım. Tekrar atak oldum, tekrar tahlil verdim ve iki tahlil sonucu ile çürüğe ayrıldım)

4) TAHLİL KAĞITLARINI ALDIKTAN SONRA: gastrolojiden tahlil kağıtlarını aldıktan sonra iki yere gidiliyor, 1- tıbbi genetik labaratuvarı (burada bir tüp kan veriyorsunuz gen tahlili yapılıyor. Bu kanı vermek için atak halinde olmak gerekmiyor. Sen de bilirsin ki bu hastalık doğuştan gelen genlerde olan bir hastalık, dolayısıyla atak ol olma fark etmiyor, bu sonuç, sizde fmf varsa her zaman aynı çıkıyor. Ve en önemli tahlil de bu. Buranın tek kötü ve işin de en kötü taraflarından biri; sonuç çok geç çıkabiliyor. Esasında 15 günde falan çıkması lazım. Ancak oradakilerin işi savsaklamasından dolayı benimki yaklaşık 6 hafta evet yanlış duymadın 6 hafta sonra çıktı. Ve buna yapabileceğin hiçbir şey yok, tek çare beklemek. Sonucun çıkıp çıkmadığını sana verecekleri bir telefonla takip edebiliyorsun, ayrıca buradaki çalışanlar çok soğuk diyebilirim, en azından bana öyleleri rastladı. Askerden çürük almak istediğimden biraz yaklaşımları soğuk oldu, ama bu hiçbir şeyi etkilemeyecektir). 2- kan alım merkezi (burada da iki tüp –ya da üç- kan veriyorsunuz, birisi crp, diğeri tam kan sayımı, fibronejen ve sedim için. Ancak buraya vereceğiniz kanlarda mutlaka atak halinde olmalısınız. Aksi takdirde değerler normal çıkacaktır. Size atak halinde olmanıza gerek yok diyen birileri olursa –ki bana gastro girişindeki doktor ve gen labaratuvarındaki sekreter hemşire karışımı bir şey, atak halinde olmama gerek olmadığını söylemişti- sakın inanmayın, mutlaka atak halinde olmayı bekleyin. CRP iki günde sonuçlanıyor, diğerleri ise bir günde. Mesela pazartesi sabahı atak halinde kan verdiniz diyelim, crp yi Çarşamba sabahı, diğerlerini ise Salı sabahı alabilirsiniz. Ama vaktiniz dar olursa verdiğiniz günün akşamı saat 16:00 gibi sonuçları sorabilirsiniz, bazen erken çıkabiliyor. Ama buradakiler kesinlikle geç çıkmıyor)
Burada da önemli bir konu; doktorlar size tahlil kağıtlarını verdikten sonra hemen gidip genetik labaratuvara kanı verdiniz, daha sonra hastaneden ayrıldınız ve atak olmayı bekliyorsunuz (tabiki en fazla 30 gününüz var), atak oldunuz hemen elinizdeki tahlil kağıtları ile kan alım merkezine giderek kan verdiniz, işte bundan sonra da; hemen tekrar gastrodaki hocanın yanına gidip yarın tekrar kan vermek için tahlil kağıdı almalısınız. Tahlil kağıtlarını aldınız aynı zamanda burada doktor sizi atak halinde muayene ediyor, ateşinize bakıyor, sizi yatırarak karnınızı muayene ediyor, fiziki bulguları da sevkinizin üzerine işliyor. Oradan tekrar ayrılıyorsunuz ve ertesi gün kan alım merkezine aynı tahlillerden birer tane daha veriyorsunuz. NOT: GEN TAHLİLİ BİR TANE YETERLİ İKİNCİSİNİ İSTEMİYORLAR. İKİŞER TANE OLMASI GEREKENLER DİĞERLERİ ÇÜNKÜ GEN DEĞİŞMEZ ARTMAZ AZALMAZ V.S. bundan sonra bütün tahlil sonuçlarını topluyorsunuz (gen tahlili, kan alım merkezinde bir gün arayla verdiğiniz iki ayrı tahlil) şansınız varsa gen tahlili ve atak halinin gelmesi ve diğer tahliller 30 günde çıkar, benim gibi şanssızsanız yeni bir sevk almak için tekrar şubeye gitmek durumunda kalırsınız ki muhtemelen böyle olacak. Çünkü gen tahlilinin çıkması çok uzun sürebiliyor.

5) TAHLİLLERİ TOPARLADIKTAN SONRA: bundan sonra geriye prosedür işleri kalıyor. tahlilleri toparladıktan sonra gastrodaki ilgili doktora götürüyorsunuz, o da sevkinize ayaktan sevk kuruluna çıkması uygundur şeklinde yazıp şöyle diyor “bunu götür başhekimliğe onaylattır, oradan sağlık kuruluna git sana verecekleri heyet kağıtları ile tekrar yanıma gel”. Fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi buralarda lazım oluyor. Tekrar gastrodaki hocanın yanına gidiyorsunuz. Sizi arşiv diye sekreterlikleri var dosyanızla (yani tahliller ve heyet kağıdı) birlikte oraya gönderiyor oradaki sekreter, tahlil sonuçlarınızı ve doktorun düzenlemiş olduğu raporu heyet kağıtlarına işliyor.
(burada da şöyle bir zorluk çektim sekreterlik çok yoğun. Size muhtemelen “dosyayı bırak git bizi iki günde bir telefonla ara, biz hazırlayınca gel al” diyeceklerdir. Artık iki gündemi çıkar yirmi gündemi orasını allah bilir. Çünkü rapor yazma işi ikinci plandaki bir iş. Daha önemli işleri var. Raporları masanın üstüne yığmışlar, fırsat buldukça yazıyorlar. Peki ne yapacaksınız. Mesela benim gibi yapabilirsiniz. “Aman abla, canım abla, güzel abla ne olur şu raporumu yaz abla, çok zor durumdayım, iş yerinden hiç iznim kalmadı, bu gün bu rapor yazılmazsa işim seneye kalacak, iki aydır buralardayım, kurbanın oluyum abla, çoluk çocuk perişan, almanyadan oğlum gelecek” falan artık gerisi sizin kabiliyetinize kalmış. Esasında abla bunları dinleme zahmetinde bile bulunmayıp beni gönderdi. Ben bunları doktora söyledim. O da ablayı arayıp benim için ricada bulundu. Onun için size tavsiyem bölümdeki doktorların sempatisini kazanmaya çalışın. Arayı iyi tutmaya bakın. Çünkü bu anda çok gerekli olabilir. Doktorla kuracağınız olumlu diyalog, sizin bazı yerlerde işinizin çabuklaşması için doktorun desteğini arkanıza almaya yardımcı olacaktır, kulağınıza küpe olsun. Bu raporu yazdırmayı başarabilirseniz, tekrar doktorun yanına çıkıyorsunuz, doktor iki satır daha yazıp kağıdınızı imzalıyor (-ki bu en güzel satır; “askerliğe elverişli değildir”) tekrar ablaya gidiyorsunuz o da bir şeyler daha yazıyor, buralar çok kısa sürüyor. Bundan sonra sırayla tıbbi genetik bölümüne, kan alım bölümüne ve crp için ayrı bir yer olan mikrobiyolojiye de (bu üç yere) heyet kağıdınızı imzalatıyorsunuz. Buradaki imzalar şu anlama geliyor; “evet şahsın tahlillerini bizim yaptığımızı onaylarız”. Bu imzalardan sonra artık sağlık kuruluna gidebilirsiniz.

6) SAĞLIK KURULUNDA: sağlık kurulu pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri toplanıyor, hazırlamış olduğunuz dosyayı pazartesi ve Çarşamba günleri 12:00’a kadar Cuma ise 10:30’a kadar sağlık kuruluna teslim etmeniz gerekiyor. öğleden önce dosyayı, fotoğrafları, nüfus cüzdan fotokopisini sağlık kuruluna teslim ettiğiniz takdirde o gün 13:30’dan itibaren sağlık kurulunun önünde sağlık kurulunun sizi içeriye çağırmasını bekliyorsunuz. Sıranız geldiğinde sizi içeri çağırıyorlar. İçeride neredeyse hiçbir şey sormuyorlar. Zaten çok yoğun oluyor, çürük alanlar,hava değişimi, başka bölüğe geçiş, v.s. v.s. hemen rapora sağ el işaret parmağınızın izini alıp sizi dışarı gönderiyorlar. Dışarıda o günkü herkesin heyete girip çıkmasını ve raporların hazırlanmasını bekliyorsunuz. Bu da yaklaşık 16:00’ya kadar sürüyor. Daha sonra size “er ve yedek subay olarak askerliğe elverişli değildir” şeklinde bir kağıt veriyorlar o kağıdı kaptığınız gibi oralardan uzaklaşıyorsunuz. Ayrıca bir onay falan gerekmiyor.
DOSTUM KISACA BÖYLE 
Bütün ayrıntıları ile anlatmaya çalıştım umarım atladığım bir şey yoktur. Birde kısaca yapacaklarınızı özetleyeyim.

1- ankara askerlik şubesinden gata ya sevk alıyorsunuz (fotoğrafları ve nüf.cüz.fotokopisini unutmayın)
2- gataya gidip evrak arşiv bölümünden sevkinizi gastroya sevk ettiriyorsunuz
3- gastrodaki doktordan tahlil kağıtları alıyorsunuz
4- gen tahlilini o gün veriyorsunuz ve evinize gidiyorsunuz
5- atağınız gelince hemen gataya gelip diğer tahlilleri verip doktora atak halinde muayene olmaya gidiyorsunuz (unutmayın atak 30 günden sonra gelirse yeni sevk gerekli)
6- muayene olduktan sonra yarın tekrar tahlil vermek için tahlil kağıdı istiyorsunuz (gen tahlili hariç)
7- tüm tahlil sonuçlarını toparlayıp gastrodaki hocaya götürüyorsunuz
8- hoca sizi başhekimliğe oradan sağlık kuruluna gönderiyor (fotolar ve nüf.cüz.fot. burada gerekli)
9- sağlık kurulundan alacağınız kağıtla hocanın yanına geliyorsunuz o da sizi arşivdeki sekreter ablaya gönderiyor
10- sekreter ablaya raporu yazdırıp tekrar hocanın yanına gidiyorsunuz
11- hoca “askerliğe elverişli değildir” yazıp imzalayıp tekrar ablaya gönderiyor
12- abla da bir şeyler yazıp sizi imza toplamanız için yönlendiriyor
13- gen labaratuarı, mikrobiyoloji ve kan alım merkezinden (üç yerden) imzaları toplayıp sağlık kuruluna götürüyorsunuz
14- bütün bu işleri bitirip pazartesi, Çarşamba ve Cuma günü öğleden önce sağlık kuruluna dosyayı teslim ederseniz öğleden sonra heyete giriyorsunuz
15- veeeeeeeeeeeeeeee akşama doğru “er ve yedek subay olarak askerlik yapamaz” raporunuzu alıp evinize gidiyorsunuz..

NOT: - hastanede biraz girişken olmalısınız. Topu başkalarına atmalısınız. Şube gönderdi hemen istedi, hoca hemen istedi, aşağıdan gönderdiler, yukarıdan istiyorlar abla bu acilmiş, falan filan.
- ayrıca ilgili hocayla arayı iyi tutmalısınız, bazen çok işe yarayabilir.
- bütün bu işlemleri askere gitmeden önce yapıyorsunuz
- askere başladıktan sonra müracaat ederseniz sürüm sürüm sürünürsünüz, askerin yüzüne bakan yok, bir de yok revirde yat, yok başka hastaneye sevk, yok hava değişimi, yok bu gün git yarın gel, biz seni çağıracağız sen yukarıda yatmaya devam et falan, çocuklar perişan, askerlik yapsan daha iyi, onun için mutlaka askere gitmedin önce müracaat et
- müracatın her hangi bir tarihi yok. İstediğin zaman müracat edebilirsin.
- yanında bulundurman gereken belgeler fotoğraf, nüfus cüzdanı ve fotokopisi bu kadar
- bütün bu işlemler için her hangi bir ücret ödenmiyor.
- ÖNEMLİ: ayrıca eğer şu an fmf olduğunuza dair heyet raporunuz ve tahlilleriniz varsa mutlaka yanınızda götürün. Hocaların kanaatini ve size karşı yaklaşımını çok etkiliyor. Yoksa da müracaat etmeden, bir an önce almaya bakın.

DOSTUM UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR. EĞER DAHA SORULARIN VARSA ÇEKİNMEDEN SORABİLİRSİN. MERAKLA SONUCU BEKLEYECEĞİM. SAĞLIKLA KAL. SAYGILAR
curuk77@hotmail.com
curuk77

tesekkur

Mesajgönderen birandst tarih Çrş Eyl 13, 2006 7:32 pm

gercekten tum ayrıntılarıyla,oda kapı numarasına kadar yazılmıs,cok yardımcı olacagına ınandıgım bır yazı olmus.bıraz da bu ıslerı yapacak olan kısının sansına kalmıs olayın gelısımı.ancak atak gelsın dıye beklemek,kostur kostur gıtmek,laboratuardan tam onların ıstedıklerı sonucları almak zor.
en onemlısı benımde dısardan sevksız olarak gıttıgım,tahlıl verdıgım gata genetık laboratuarı tahlıl sonucunun yeterlı olabılmesı.herhalde askerlıkle sıkıntısı olan arkadasların bır surede daha bu gelısmeyı beklemesı gerekecek.
birandst

Mesajgönderen Birsel tarih Pzt Eyl 25, 2006 3:29 pm

selam,

Detayli bilgi icin cok tessekürler..sanirim bir cok arkadasimiza yol gösterici olcaktir.. ellerinize saglik...
Birsel
Site Admin

Mesajgönderen fethican tarih Cum Eki 06, 2006 6:10 pm

Raporu almak için atak geçirmek zorunda mıyız ?

Adaletsiz bir durum bence.

Ben arı tedavisiyle 10 aydır atak geçirmiyorum.
Şimdi gitsem 21 günde atak geçir deseler mümkün değil istesem de yapamam.

Ama "çürük değilsin yürü askere" deseler bittim ondan sonra.
Çünkü beni ayaktan tutan arılar. Askerde de arı tedavisine devam edemem. 2 ay sonra karnım tutunca naparım merak ediyorum.
fethican

Mesajgönderen fethican tarih Cum Eki 06, 2006 6:24 pm

Şimdilik okul nedeniyle tecilli olmam sevindirici.
Belki o zamana kadar genetik raporum yeterli kabul edilir.
fethican

Mesajgönderen milva tarih Sal Eki 24, 2006 8:19 pm

merhabalar ben 4 sene önce ısparta askeri hastanesine ordanda ankara gataya kadar sevk aldım seninde dediğin gibi zorluklar yaşadım neyse ankara gatada atakın olduğunda kan vermemi söylediler cıktım evıme gıttım hastalandıgım gun gıttım tahlıllerımı verdım yalnız ben 3 gun ust uste tahlıl yaptırdım gen tahlılı yapmadılar sanırım ozamanlar boyle bır tahlıl yoktu neyse aldım doktor verdım doktor ertesi yıla askerlıgımı erteleme verdı bende gidemez raporu neden vermedınız demedım 1 sene tecil yapıldı askerlıgım ertesı senede acık öğretım e kaydoldum oranın sayesınde bu gun e kadar geldım sımdı benım askerlık tecılım seneye kasım ayında bıtıyor yanı ozaman a kadar yoklamam yok sımdı şubeden sevk alabılırmıyım alırsamda ankara gatadan askere gidemez raporu alabılırmıyım acaba dıye dusunuyorum (tabi hastalıgı ispatlarsak) saygılarımla senın anlattaığın butun olayları yasadım bende gatada mükemmel anlatmışsın tşk ederim saygılarımla[/b]
milva

Yedek Subay Adayları İçin Uygulama

Mesajgönderen cnyt tarih Cum Eki 27, 2006 4:35 pm

Forum daki askerlikle ilgili detaylı açıklamalarından dolayı teşekkür ederim. Merak ettiğim bir konu var, siz lise mezunu olarak mı yoksa 4 yıllık fakülte mezunu olarak mı bu raporu aldınız. Yedek subay adaylarının fmf'ten dolayı curuk raporu alamayacakları falan söyleniyor.

Selamlar
cnyt

GEN TAHLİLİNİN SONUÇLARI NE ÇIKTI ARKADASLAR?

Mesajgönderen FATİH tarih Pzt Kas 06, 2006 12:57 am

MERHABA ARKADASLAR BEN BU SİTEYİ YENİ BULDUM. BENİMDE ASKERLİKLE İLGİLİ OLARAK KORKULARIM VAR. İLLAKİ HEPİMİZ ASLANLAR GİBİ ASKERLİK GÖREVİMİZİ YERİNE GETİRMEK İSTERİZ BUNA EMİNİM FAKAT RAHATSIZLIĞIMIZ BUNA EL VERMİYOR. NEYSE BEN 3-4 OLUYOR BU HASTALIĞIN VÜCUDUMDA OLDUĞUNU ÖĞRENELİ. KAYSERİ ERCİYES ÜNİVERSİTESİNDE BİRSÜRÜ TAHLİL YAPTILAR AŞAĞI YUKARI 1 YIL SÜRDÜ. GEN TAHLİLİNİN SONUCU HETEROZİGOT ÇIKTI. DAHA SONRA BANA KORŞİSİN İLACINI BAŞLADI VE BANA BİRDE İLAÇ RAPORU VERDİLER HEYETTEN. BENİM ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ŞEY ŞU SİZLERİN GEN TAHLİLLERİNİN SONUCU NE ÇIKTI VE NE ÇIKARSA KESİN OLARAK ASKERLİKTEN MUAF OLABİLİYORUZ. BİLEN ARKADAŞLAR VARSA VE BANA YAZARSA ÇOK SEVİNİRİM. MSN ADRESİMDEN DE BENİMLE İRTİBATA GEÇEBİLİR YADA FORMA YAZABİLİR. AMA MSN DEN İRTİBATA GEÇERSE SEVİNİRİM. YADA MAİL ATARSA. ALLAH HEPİMİZİN YARDIMCISI OLSUN
FATİH

Mrh.

Mesajgönderen mediterranean tarih Pzt Kas 06, 2006 7:13 pm

Merhaba Fatih...
Gen analizi yöntemi ile fmf teşhisi kesin olarak konulamamaktadır.
Şöyleki;gen analizi sonucunda fmf ile ilgili mutasyon tespit edilmiş olan kişide hastalık görülmeyebilir.Yine hastalık hikayesi ile fmf teşhisi konulmuş kişide mutasyon görülmemiş olabilir.Fmf teşhisi kişinin hastalık hikayesi ve kolşisine verdiği tepki ile netleştirilmesi genel kuraldır.Misal ben gen analizi yaptırmadım,çünkü mutasyon görülmeme olasılığıda var,mutasyon görülmedi diye fmf değilim diyemiyeceğime göre de benim için gereksiz kalıyor....Yine; Askerden muaf olabilmen için GATA da hastalık hikayeni hastalığını yaşayarak ispatlaman gerekiyor,gen analizin pozitif te olsa GATA da muteber değil.Bu başlık altında askerlik ile yazılanları okuduğunda kafandaki soruların çoğuna cevap bulabileceğini sanıyorum.Keşke daha başka yöntemler olmuş olsa,ben 18 aykerlik yaptım saha önce ayda 3 sefer gelen ataklar askerdeyken yanıma uğramadı,kısmet yada kötü kader:)) kolay gelsin.
mediterranean
Site Admin

bence düsünün

Mesajgönderen ugurkılınçer tarih Cum Kas 10, 2006 3:13 pm

daha öncede dedigim gibi korkarak yasayamayız ben allahtan alacagım güçle askeregidip gelecegim ve o eziyetlere katlanmayacagım ayrıca yine tekrarlayım askerden yırttık atklar bitecekmi yani belkide iyi gelecek kim bilebilir by
ugurkılınçer

Mesajgönderen clubfurkan tarih Cmt Kas 25, 2006 6:14 pm

Selam arkadaşlar, bana 7 yaşındayken teşhis konuldu, 10 senedir de kolsişin kullanıyorum, askerlik kağıtlarım geldi, yoklama olmam gerekiyordu, FMF hastası olduğumu söyledim, şube beni sevk etti, 2 kere atak anında gittim, ağrıdan geberiyorum, ama bana askerlik için elverişlidir raporuı verildi, yani askere gidicem yakında, bu olay 2006 başında oldu...
clubfurkan

Mesajgönderen mediterranean tarih Pzt Kas 27, 2006 8:12 pm

Hayırlı teskereler....
mediterranean
Site Admin

Mesajgönderen hasretim03 tarih Pzt Ara 04, 2006 3:20 pm

Selam Arkadaşlar.
Ben 23 yaşındayım. Daha askere gitmedim, tecilliyim. Zamanı gelince gideceğim, elimden geldiğince askerliğimi yapacacağım. Ama ataklarım olur, rahatsızlanırsamonu bilemem. İster çürük raporunu versinler, ister vermesinler. Bu yazılarınızdan anladığım kadarıyla çürük raporu almak doktorların isteğine bağlı. Canları isterse veriyorlar, istemezse vermiyorlar herhalde. Bu böyle olmamalı ya tüm fmf lilere askerlik muaf olmalı, yada herkese gideceksiniz demeliler
---Fmf---
hasretim03

Mesajgönderen sagopa tarih Pzt Ara 04, 2006 4:56 pm

hasretim03 arkadaşım gerçekten çok güsel söyledin ben de senin gibi düşünüyorum ya asker yapcan desinler yada sen yapamassın desinler Eziyet ediyolar insanlara :twisted:
sagopa

Mesajgönderen curuk77 tarih Sal Ara 19, 2006 3:07 am

hasretim03 yazdı:Selam Arkadaşlar.
Ben 23 yaşındayım. Daha askere gitmedim, tecilliyim. Zamanı gelince gideceğim, elimden geldiğince askerliğimi yapacacağım. Ama ataklarım olur, rahatsızlanırsamonu bilemem. İster çürük raporunu versinler, ister vermesinler. Bu yazılarınızdan anladığım kadarıyla çürük raporu almak doktorların isteğine bağlı. Canları isterse veriyorlar, istemezse vermiyorlar herhalde. Bu böyle olmamalı ya tüm fmf lilere askerlik muaf olmalı, yada herkese gideceksiniz demeliler

ASLINDA TAM OLARAK ÖYLE DEĞİL DOSTUM.. ŞU AN HATIRLAYAMIYORUM AMA GEN SONUCUNDA HOMOZİGOT VE HETEROZİGOT DİYE SONUÇLARDAN BİRİ ÇIKIYOR SANIRIM VE BUNLAR ÇÜRÜK VERİLİP VERİLMEYECEĞİNDE ETKİLİ OLUYOR.. YANİ FMF İN BAZILARINA VERİLİP BAZILARINA VERİLMEMESİ BUNDAN KAYNAKLANIYOR OLMALI.. DOKMTOR OLAN ARKADAŞLAR DAHA İYİ BİLİR SANIRIM.. SAYGILAR..
curuk77

Sonraki

Dön ASKERLİK

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir